Oracle Express Edition 11G Kurulumu + TOAD Kurulumu + Tnsnames.ora Ayarları ve Bağlantı

Bu yazıdan önce Entity Framework ile Oracle bağlantısı nasıl sağlanır onu yazmak için kolları sıvamıştım ama Oracle ile çalışmak MsSQL ile çalışmak kadar kolay olmadığını bildiğim için ilk olarak bir Oracle veri tabanı kurmanın ve üzerine Entity ile ayrı bir yazıda değinmenin daha doğru olacağı kanısına vardım.

Oracle ile çalışmak zor dememin nedeni Oracle biraz daha detay bilmenizi gerektiren bir veri tabanı sistemi, MsSQL ise Developer ve hatta kullanıcı dostu diyebiliriz.

bill gates

Evet, yaptığın işin temelini bilmek önemlidir ama bir veri tabanı kurmak için de çileden çıkmanın anlamı yok. Oracle Express özellikle seçtim çünkü kurulumu gayet basit tutmuşlar.

Oracle Express sürümünü şu adresten indirebilirsiniz. Ben kurulum için 64 bit versiyonunu indirdim. İndirmek için Oracle hesabı istedi; daha önceden olduğu için bilgilerimi girip indirebildim. Siz de hesabınız var ise hesap bilgileriniz ile ya da yeni hesap oluşturarak indirebilirsiniz.

oraclesetup1

Kurulumu başlatıyoruz.

oraclesetup2

Kurulum yapacağı dizin ile ilgili değişiklik yapmıyorum.

oraclesetup3

SYSTEM kullanıcısı için parola belirlemeniz gerekiyor. Unutmayacağız basit bir parola girip devam edebilirsiniz.

oraclesetup4

Kurulum ile ilgili bilgileri de gördüğümüze göre Install butonu ile devam ediyoruz.

oraclesetup5

Kurulum işlemi başarıyla tamamlandı.

Sıra da TOAD kurulumu var, TOAD için kurulum paketini kendi sitesinden değil de şu adresten indirmekte fayda var. Diğer türlü üyelik vs. bir sürü bilgi istiyor.

oraclesetup6

Kurulumu başlatıyoruz.

oraclesetup7

Kurulum dizini ile ilgili herhangi bir değişiklik yapmıyoruz.

oraclesetup8

TOAD kurulumunu da tamamladık. TOAD uygulamasını açıyoruz.

oraclesetup9

Login ekranı hakkında biraz bilgi sahibi olalım.

User/Schema: Kurulum esnasında parolasını girmiş olduğumuz SYSTEM kullanıcısını seçiyoruz. Ayrıca bu bizim Schema’mız. Oracle için kullanıcı ve Schema olayı biraz enteresan, özellikle de MsSQL üzerinde çalıştıktan sonra Oracle kullanan birisi için anlamsız gelebilir ki benim için de öyle oldu. Bir kullanıcı ürettiğiniz zaman direk olarak o kullanıcı adıyla Schema açılıyor. Biz kullanıcıyı veri tabanından bağımsız olarak oluşturup dilediğimiz veri tabanı üzerinde yetki verip almaya alışık olduğumuz için Schema üretilmesi biraz anlamsız geliyor.

Password: Kurulum esnasında girmiş olduğunuz parolanızı yazınız.

Database: Default olarak XE seçili gelecektir. Değiştirmeden devam ediyoruz.

TNSNames Editor: TOAD ya da farklı bir istemci ile Oracle veri tabanına bağlanmaya çalıştığınız zaman ihtiyaç duyduğu konfigurasyon bilgilerini bu dosya üzerinden okur. Sunucu adresi, port ve veri tabanı bilgileri bu dosya üzerinde saklanır siz de bağlanmak istediğinizi seçip erişim sağlayabilirsiniz.

oraclesetup10

TNSNames Editor butonuna tıkladığınız zaman dosya içeriğini görebilirsiniz. Connect butonu ile bağlanıp veri tabanı üzerinde işlem yapabilirsiniz.